• info@kaucuk.org
  • 0 312 394 4 434
TAKİBE AL FAVORİLERE EKLE
1,859 ZİYARETÇİ
  • YETKİLİ KİŞİ: Belirtilmemiş
  • ADRES: Belirtilmemiş
  • TELEFON: Belirtilmemiş
  • SOSYAL MEDYA:

FİRMA HAKKINDA

   Termoplastik elastomerler (TPE’ler), plastik ve elastomer özellikleri birarada tutan yüksek mukavemetli ürünlerdir. TPE’ nin performans özellikleri, ticari kauçuklara çok benzerlik gösterir. Elastomerik fazı, elastik geri dönüşüm ve yumuşaklık gibi kauçuksu özellikler göstermesini sağlar.

   Diğer taraftan, termoplastik faz ise, ekstrüzyon, enjeksiyonla kalıplama, üfleme ile şişirme v.b. gibi klasik plastik işleme yöntemleriyle işlenmesine ve termoplastiklerde kullanılan ekipmanların kullanımına izin verir ve de tümüyle geri dönüştürülebilirler.

Geleneksel TPE sınıfları

Stiren Blok Kopolimerleri (TPE-S)

Termoplastik Vulkanizatlar (TPV)

Termoplastik Poliüretanlar (TPU)

Termoplastik Poliolefin Karışımları (TPO)

Poliamidler (PEBA)

Kopoliesterler (COPE)

TPE-S Hakkında

  Stirenik blok kopolimer bazlı TPE’ ler genellikle TPE-S olarak adlandırılırlar. TPE-S’ ler genellikle SEBS, SBS ve SEPS bazlıdır.

 SBS kompaundları, uzun dönem UV ve termal stabilite ihtiyacı olmayan uygulamalarda kullanılabilir. Genellikle ayakkabı tabanı uygulamalarında kullanılır.

  SEBS kompaundları, stabil yapısı sayesinde hava koşullarına ve yüksek sıcaklıklara dayanım gösterirler. Yumuşak dokunuş özelliğine sahip alet edavatlar, otomotiv, pencere profilleri, contalar gibi uygulamalarda kullanılırlar.

TPV Hakkında

   TPV, Termoplastik Vulkanizat ya da Vulkanize Termoplastik Elastomer, TPE’ nin özel bir sınıfı, bir poliolefin fazının içerisinde dağılmış bir elastomerik faz (dinamik olarak vulkanize edilmiş EPDM) içerir, bu yapısı termoplastik materyalde kauçuksu özellikler göstermesini sağlar. Düşük kalıcı deformasyon, yüksek elastikiyet ve de solvent ve yağlara dayanımları üstün özellikleridir. Bu elastomer teknolojisi yüksek sıcaklık gerektiren uygulamalarda mükemmel performans gösterilmesini sağlar.

TPO Hakkında

   TPO, Termoplastik Poliolefin Karışımları, kauçukların bazı özelliklerini gösteren ve aynı zamanda termoplastik malzemeler gibi kolay proses edilebilme avantajına sahip EPR (etilen-propilen kauçuğu) ile modifiye edilmiş poliolefin (polipropilen) bazlı bileşikler sınıfıdır.

Bir önceki yazımız olan Plastik Firmaları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

FİRMA HAKKINDA YORUM YAP

FİRMA HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR