• info@kaucuk.org
  • 0 312 394 4 434
TAKİBE AL FAVORİLERE EKLE
1,813 ZİYARETÇİ
  • YETKİLİ KİŞİ: Belirtilmemiş
  • ADRES: Belirtilmemiş
  • TELEFON: Belirtilmemiş
  • SOSYAL MEDYA:

FİRMA HAKKINDA

Pazarlama esas olarak genel anlamda insanların istek ve ihtiyaçlarını karşılamaya yönelik bir mübadele işlemidir, modern pazarlama hem örgütsel hemde felsefeci bir kavramdır.

Bir felsefe olarak pazarlama tüketicinin her zaman haklı olduğunu işletmenin var oluşunun nedeninin tüketiciye hizmet olduğunu ve bütün ticari faaliyetini tüketicinin arzu ve isteklerinin tesbiti ile başlayıp en hızlı ve etkili bir şekilde karşılanması ile sona erdiğini kabul etmektedir.

Bu kavramlar ölçüsü içerisinde  bir işletmenin ayakta kalabilmesinin tek yolu satış yaparak, işletmesine para kazandırmaktır, ürün veya hizmet satışı yaparak para kazanabilmenin en etkili yolu ise pazarlama tekniklerini iyi bilemekten geçer,  pazarlama tekniklerini iyi derecede bilmeyen işletmeler pek fazla başarılı olamamaktadırlar, çünkü pazarlama tekniklerinin içerisinde müşterinin, yani hedef kitlenin ne istediğini çok iyi bilmek yatmaktadır, ve  hal böyle olunca hedef kitlenin ne istediğini bilmeden satış yapılması pekte mümkün olmamaktadır.

     Pazarlama teknikleri olarak  hedef kitleye nasıl hitap edileceğinden tutalım da o iş için kaç para ayırdıklarına varıncaya kadar öğrenenin çok faydalı olduğunu uzmanlar hep dile getirerek ve hatta altını çizerek belirtmektedirler. Bu tekniklere uyarak başaramayan pek az işletme olsada uymaksızın başarabilen işletmelerinde sayısı da pek azdır.

Pazarlama tekniklerinden bir tanesi müşteriye her daim alternatif ürünler sunmakla birlikte, ona nasıl hitap edileceğine kadar az da olsa tahmin edebilmektir, örneğin ticarethanenize gelen bir müşterinin içeriye girmesinde başlayın; ona yaklaşıncaya kadar nasıl hitap edeceğimizi yani müşteriye abicim hoş geldiniz mi demeliyiz yoksa buyrun efendim hoş geldiniz mi demeliyiz size nasıl yardımcı olabiliriz?  Bunu azda olsa önceden belirlemekte fayda var. Çünkü bazı insanlar hitap şekli olarak ağabeycim denmesinden hoşlanırken bazı insanlar kesinlikle hoşlanmayıp hoşlanmayıp tam aksine beyefendi demenizi bekleyebilirler, Kendisine ağabeycim denmesinden hoşlanmayan bir insana ağabeycim diye hitap etmek o insanı daha başındayken soğutmak inlamına gelmektedir pazarlamada asıl olan ilk 10 veya 15 saniyedir bu zaman zarfı içerisinde müşteriye ürün veya hizmeti satıp satamıyacağınızı anlayabilir hale gelmeniz gerekmektedir.

Pazarlama da Satış taktikleri olarak birçok yol vardır ve en etkili olanlardan birisi müşteriye devamlı bol çeşit sergilemektir bunlara bir örnek verecek olursak  bir marketiçiyi düşünelim satmış olduğu ürünü 2 gruba ayırması gerekmektedir, bu  2 gurup iyi, ve orta  olarak isimlendilebiliriz. İyi ürünüde kendi arasında ikiye ayırmalyız. Bir misal verecek olursak pirinç satışı olan bir market satmış olduğu pirinçleri 3 gruba ayırarak 3 farklı fiyat politikası izlemesi gerekmektedir çünkü insanlarda genel olarak iyiyi ucuza alma anlayışı hakimdir.

Bir önceki yazımız olan Başarının Sırrı başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

FİRMA HAKKINDA YORUM YAP

FİRMA HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR