- Hoşgeldiniz

Kauçuk Sektörü

Sitemizde Toplam 137 Firma, 64 Haber, 34 Ürün ve 42 İlan Bulunuyor.

üye ol

Lateks Nedir

LATEKS NEDİR

lateks

 Lateks Nedir ve Nerelerde Bulunur;

   Lateks, doğada bulunan, birçok bitkinin salgıladığı ve hava ile karşılaştığında katılaşan sütlü bir bitki özütüdür. Daha ziyade Asclepiadaceae familyası bitkilerinde bulunan, sütümsü bir sıvı.

 Lateks Özellikleri

   Lateks nedir : karmaşık bir sıvı bileşimidir ve içerisinde protein, nişasta, alkaloid, şeker, yağ, sakız, tanin, reçine gibi birçok madde bulunur.

   Birçok bitkide lateks beyaz renktedir, ancak bazı bitkilerde sarı, turuncu ya da kırmızı da olabilir.

  Lateks kelimesi aynı zamanda, bitki özütü yapısının işlenerek üretilen, ince ve esnek olan malzemelerinde adlandırılmasında kullanılır (örnek olarak Lateks kumaş). Ayrıca Lateks, yüzey aktif maddelerinin emülsiyonu ile, monomerlerine polimerize olur ve sentetik halini de alabilir.

   Lateks ambalaj sektöründe kullanılan yapıştırıcı maddelerden biridir. Sıvı halde iken sürüldükleri kâğıt yüzeyine tutunabilir ve kuruduğunda kâğıt olan kısımlara temas edince yapışmaz. Sadece lateks sürülmüş olan başka bir yüzey ile öpüştüğünde birbirine yapışır. Bu özelliğinden dolayı kutulama işlemi güçlük çıkaran büyük ya da uzun nesnelerin ambalajları lateks sürülmüş kenarlı olarak açık halde bulundurulur.

Bir önceki yazımız olan Silikon Kauçuk Nedir başlıklı makalemizde silikon kauçuk, silikon kauçuk kullanımı ve silikon kauçuk nedir hakkında bilgiler verilmektedir.

06 Kasım 2014 tarihinde eklenmiş ve 4.002 kez okunmuş.
Gold Üyelik Bilgileri

YORUMLAR

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.
Plastik Firmalar