• info@kaucuk.org
  • 0 312 394 4 434

HABER DETAYI

17 Haziran 2015 05:13

Türkiye’nin En Büyük 500 Şirketi

Türkiye’nin En Büyük 500 Şirketi

Türkiye’nin En Büyük 500 Şirketi

Her yıl İstanbul Sanayi Odası tarafından hazırlanan ve merakla beklenilen Türkiye’nin en büyük 500 şirketi araştırması yayınlandı.

türkiyenin en bütük 500 şirketi

   En büyük şirketler ağırlıklı olarak petrokimya, otomotiv ve demir-çelik sektörlerinden oluşmakta ve listenin ilk iki firması geçen yıl olduğu gibi bu senede değişmedi.

  Şirketler listesinde kauçuk sektöründen iki firma bulunmakta olup; bu firmalar ise listenin 251. sırasında bulunan Teklas Kauçuk San. ve Tic. A.Ş. ve 486. sırasındaki Öz-Ka Lastik ve Kauçuk San. Tic. A.Ş.’dir.

   Buna göre, sanayinin zirvesinde geçen yıl olduğu gibi bu yıl da 37 milyar 501 milyon TL’lik üretimden satışı ile Tüpraş yer aldı. Net satışlarını 2013 yılına göre yüzde 3,9 artırarak 473 milyar TL’ye çıkaran Tüpraş Türkiye sanayi ihracatının yüzde 40,7’sini gerçekleştirdi.

   Listenin ikinci sırasıda 10 milyar 539 milyon TL’lik üretim satışı ile Ford Otomotiv yer almaktadır. Ford Otomotiv geçen seneki ikincilik yerini bu senede korumuştur.

  Üçüncülüğü ise geçen yıl dördüncü olan Oyak Renault 8.8 milyar lira üretimden satışlar ile bir üst basamağa üçüncülüğe yükselmiştir.

  Şirketler toplam istihdamını yüzde 5,3’lük artışla 580 bine çıkardı. Şirketlerin duran varlıklarının toplam varlıklar içindeki payı yüzde 50’den yüzde 46’ya gerilerken, zarar eden şirketlerin sayısı ciddi bir azalışla 129’dan 83’e indi.

  Rapora göre 500 büyük şirket, üretimden satışlarının yüzde 0,7’sini AR-GE harcamalarına ayırırken, yabancı sermaye paylı kuruluşların sayısı 2014 yılında 126’ya geriledi.

   İSO Yönetim Kurulu Başkanı Erdal Bahçıvan, araştırmanın “Sanayi şirketlerinin teknoloji ve katma değere daha çok yönelmeleri gerektiği, finansman yönetiminin, en az üretim kadar önem kazandığını ve sanayisiz bir büyümenin sürdürülemeyeceği” gerçeklerini ortaya çıkardığını söyledi.

   Sanayinin son 15 yıldan bu yana genel ekonomi içindeki ağırlığını kaybetme sürecinin devam ettiğini, hak ettiği noktaya yaklaşamadığını hatta uzaklaştığını söyleyen Bahçıvan, 2015 yılı birinci çeyrek verilerinin moralleri bozan bir tablo ortaya koyduğunu belirtti. Bahçıvan, “Buna göre 2015 ilk çeyrekte 2,3 büyüyen ekonomide imalat sanayi büyümesi yüzde 0,8 olarak gerçekleşti. Bu da hep dile getirdiğimiz büyümenin kalitesi sorununu bir kez daha açıkça gösterdi. Büyüme büyük ölçüde tüketim ağırlıklı oldu. Türkiye’nin yarınlarını düşünen herkes, bu kısır döngüyü görmek zorunda. Dahası karar vericilere ve başta biz sanayicilere düşen görev bunu kırmak ve tersine çevirmek olmalıdır. Sanayicilerimizin kur baskısı ve faizler nedeniyle finansman baskısına yenildiği gözüküyor” dedi.

 

HABERE YORUM YAP

HABERE YAPILAN YORUMLAR