• info@kaucuk.org
  • 0 312 394 4 434

HABER DETAYI

20 Nisan 2015 16:27

Ostim Kauçuk Kümesi Hammadde için Afrika’ya yöneldi

Ostim Kauçuk Kümesi Hammadde için Afrika’ya yöneldi

Ostim Kauçuk Kümesi Hammadde için Afrika’ya yöneldi

   Günümüzde bir çok alanda kullanılan kauçuk hammaddesi Türkiye’nin gerek sentetik gerekse doğal kauçukta tamamıyla dışa bağımlı olunduğunu anlatan Ostim Kauçuk Teknolojileri Küme Koordinatörü Kayhan Olanca daha ucuz hammadde ile daha kaliteli ürün temini için Afrika pazarı üzerinde çalıştıklarını belirtti.

   Kauçuk sektörünün dış ticaret hacminin son 5 yılda yüzde 9 daralmasının, ham madde konusunda dışa bağımlılık olunması ve fiyat değişkenliğinden kaynaklandığını belirten Olanca, fiyat spekülasyonlarının da önüne geçmekte zorlandıklarını ifade etti.

   Sektörün yaşadığı sıkıntılara rağmen, gerek Türkiye’de gerekse dünyada kauçuğa talebin sürekli arttığına dikkati çeken Olanca, “Bazı ülkelerde olduğu gibi ülkemizde de kauçuk alanında otorite olan, arz ve talep dengesini sağlayan, zaman zaman sektördeki gelişmelere müdahil olan bir kauçuk geliştirme merkezi bulunması, dernek, strateji planlama ve eğitim kurumlarının eksikliği, sektörün arzu edilen seviyeye gelememesine yol açmaktadır” dedi.

Malezya kauçuk hammaddesinde artık doyuma ulaştı

   Özellikle ucuz ham madde temininin kauçuk sektörü açısından önemine dikkati çeken Olanca, ham madde ile alakalı ülkeler arasında lider komunda yer alan Malezya’nın artık doyum noktasına ulaştığını söyledi. Bu yüzden Afrika pazarı üzerine çalıştıklarını anlatan Olanca, “Örnek vermek gerekirse Somali’de kauçuk ağacı yetiştirildiğini öğrendik. Ağaçlardan kauçuk sütü akıyor ama ülkedeki insanlar bundan ne üreteceklerini bilmiyorlar. Bu açıdan değerlendirildiğinde Afrika’dan daha ucuz ham madde teminini nasıl gerçekleştirebiliriz ile ilgili çalışmalarımız var. Çalışmalar sonuç verirse daha ucuz ham maddeyle daha kaliteli ürün üretme olanağına kavuşacağız” diye konuştu.

   Olanca, Malezya’nın lateks ameliyat eldiveni konusunda dünya ihtiyacının yüzde 65’ini karşıladığını ifade ederek, “Kümedeki firmalar bir araya gelerek böyle bir üretim yapabilir. Bu kabiliyetimiz var. Malezyalı büyük bir firma ile Türkiye’de nihai ürün üretme konusunda görüşüyoruz” ifadesini kullandı.

   Türkiye İstatistik Kurumu verilerine göre, geçen yıl yaklaşık 3 milyar dolar kauçuk satın alırken, ithalatın tamamına yakını ham maddeden oluştu.

HABERE YORUM YAP

HABERE YAPILAN YORUMLAR