• info@kaucuk.org
  • 0 312 394 4 434

HABER DETAYI

25 Ekim 2015 21:46

Kış Lastiğini İhmal Etmeyin

Kış Lastiğini İhmal Etmeyin

Kış Lastiğinizi İhmal Etmeyiniz

    Artık Kış yüzünü göstermeye başladı. Araçların kışlık bakımı için en uygun zaman olan kasım ayındayız. Hava 7 derecenin altına düşünce, kış lastiğine geçmek için kar yağmasını beklemeyin.

Hazırlıksız yakalanmamak için kışlık bakımınızı şimdiden yaptırınız.

kış lastiği

   Trafik kazalarında bir numaralı neden sürücü hataları, iki numarada ise olumsuz hava ve yol koşulları geliyor. Kasım ayıyla birlikte ülkemizde kış havası daha net hissedilmeye başlayacak. Yani araçların bakım ve hazırlığı için şimdi tam zamanı. En önemli konu da lastikler. Yaz lastiklerinde kullanılan kauçuk, hava sıcaklıklarının 7 derecenin altına düşmesiyle sertleşip yol tutuşunu zayıflatıyor. Daha fazla kauçuk içeren kış lastikleri, sıcaklıklar düştüğünde dahi sertleşmeyerek, yolda tutuşu artırıyor. Güvenlik için mevsimine uygun lastik kullanımı hayati önem taşıyor.

Mevsim lastiği daha ekonomik

   Kış koşullarında kullanılan yaz lastiği, araçların fren mesafesinin uzamasına ve virajlarda merkezkaç kuvvetinin etkisi ile dışarı savrulmasına neden oluyor. Continental Türkiye Binek Lastikleri Satış Müdürü Mehmet Akay, trafikteki tek bir yanlış lastik sahibi aracın tüm trafiğe risk olduğunu belirterek, “Karlı zeminde 50 km/s hızla giderken kış lastikli aracınız 35 metrede durabilirken, standart lastikte frenA mesafesi 43 metre olur. Buzlu zeminde ise 30 km/s süratte standart bir lastik ile fren mesafesiniz 68 metre iken kış lastiği ile bu mesafeyi 57 metreye düşürebilirsiniz” bilgisini veriyor.

Maksimum performans için

   Mevsimine göre lastik değiştirmenin daha ekonomik olduğunu kaydeden Akay, “Otomobilimizi 100 bin km kullandığımızı varsayalım. İki takım yaz lastiği ile bu 100 bin km mesafeyi almak yerine; bir takım yaz lastiği, bir takım da kış lastiği ile her mevsim maksimum performans elde edip, güvenlikli biçimde lastiklerimizi kullanmış oluruz” diyor.

Yüzde 22’nin lastik basıncı tehlikeli

   Lastik üreticisi Michelin’in bu yıl altı ilde 3 binin üzerinde araçta yaptığı kontroller sonrası, lastiklerin yüzde 22’sinin tehlikeli boyuttaki hava basıncı ile yola çıktığı tespit edildi. 2014 sonuçlarına göre tehlikeli araç oranı yüzde 7 düştü. 11 yıldır bu konuda aktiviteler düzenleyen ve 35 bin aracı kontrol eden markanın elde ettiği sonuçlara göre, 2010 yılında yüzde 43 olan tehlikeli araç sayısının, 2015’te yüzde 22’ye kadar gerilemesi sürücülerin bilinç oranının yükseldiği şeklinde yorumlandı. Düşük hava basınçla kullanılan lastikler, yol tutuş kabiliyetini azaltıp direksiyon hâkimiyetini kaybetmeye neden oluyor. Islak zeminde fren mesafesini uzatıp ve aşırı ısınmadan dolayı patlama riskini artırıyor.

Neden kış lastiği ?

   Yaz lastiklerinin yere temas eden yüzeyi +7 dereceden itibaren sertleşir. Bu nedenle ıslak ve soğuk havada yol tutuşu bozulur. Yaz lastikleri ile soğuk havada fren mesafesi uzar, savrulma ve kaymalar artar.

   Kış lastiklerinde desenlerin üzerinde bulunan derin yivler, lastiğin yere yapışmasını sağlayarak ekstra tutunma sağlar.

   Her zaman dört lastik de kış lastiği olmalıdır. Kış lastikleri ekim ile nisan ayları arasında kullanılabilir.

HABERE YORUM YAP

HABERE YAPILAN YORUMLAR