• info@kaucuk.org
  • 0 312 394 4 434

HABER DETAYI

07 Haziran 2014 15:05

Kahya, ihracat, Ar-Ge ve yatırımda hedef büyüttü

Geri dönüşüm sektöründeki büyümesini yeni yatırımlarla sürdüren Kahya Rejenere Kauçuk, ihracata yönelik çalışmalarını hızlandırdı

İSTANBUL – Geri dönüşüm sektöründeki büyümesini yeni yatırımlarla sürdüren Kahya Rejenere Kauçuk, ihracata yönelik çalışmalarını hızlandırdı. Kahya Rejenere Kauçuk Genel Müdürü Çetin Kahya, yatırım çalışmalarının yanında yeni üretimler konusunda da Ar-Ge çalışmaları yaptıklarını söyledi.

Çetin Kahya, yaptıkları yatırımlarla sektörde uzun vadede sürdürülebilir bir büyüme hedeflediklerini belirterek, “Yatırımlarımızı da bu doğrultuda şekillendiriyoruz. Ömrünü tamamlamış lastiklerin ve benzeri ürünlerin geri dönüşümünü sağlıyoruz. Kauçuk firmalarının üretim hatalarından kaynaklanan atıkları biz değerlendirerek ekonomiye kazandırıyoruz. Bu konuda lisanslı üretim yapan bu çeşitlilikte bölgenin tek firmasıyız. Bu konuda altyapı yatırımlarımızı da tamamladık” dedi.

   Kahya, şöyle konuştu: “Ambalaj atıkları, geri kazanım ve metal atıkları toplama, ayırma işine başladık ve özellikle tüm atıkları kayar kasalı araçlar ile toplayıp, çok daha hızlı ve güvenli bir şekilde tesislerimizde işleyerek yeniden ekonomiye kazandırıyoruz. Bin 200 metrekare kapalı alanda kağıt, naylon, plastik, kauçuk, metal, çuval, pet, ahşap palet, cam, demir ve tekstille alakalı atıkların lisanslı toplama ayırma ve geri dönüşüm tesisi yatırımını da tamamladık. Bu konuda geniş kapsamlı Sakarya ve çevresinin ÖTL-İnert Atık-Ambalaj Atıkları Geri Kazanım Belgeli ve konusunda uzman tek firmayız.”

   Marmara Bölgesi’nin altyapıda güçlü firmalarından olduklarını kaydeden Kahya, “3 bin metrekaresi kapalı almak üzere 19 bin metrekare alanda faaliyet gösteriyoruz. Sektördeki faaliyetlerimize rejenere üretimi ile başladık, lastik tozu imalatı ile faaliyet alanımızı genişlettik ve daha sonra sbr granür üretimine başladık. Çocuk oyun grupları, yürüyüş yolları ve spor sektöründe karo kauçuk olarak esnek zemin ürünleri üretimi ile ürün çeşitliliğimizi daha da artırdık. Ambalaj atıkları ile ilgili yatırımlarımızı da tamamladık ve bu sayede daha ileri teknoloji ve geniş altyapıya sahip tecrübeli ekibi ile geri dönüştürülebilir ve geri kazanılabilir bütün atıkları işleyecek kapasiteye ulaştık” diye konuştu.
İhracata yönelik çalışmalarını hızlandırdıklarını da kaydeden Kahya, “Pakistan ve Çin’den sonra Türkmenistan, Irak, Lübnan ve Azerbaycan gibi ülkelere de ihracat yapıyoruz” şeklinde konuştu.

   Firma hakkında bilgi veren Kahya, şöyle konuştu: “1995 yılında Yaşar Kahya tarafından kurulan firma, Sakarya’nın Hendek ilçesinde faaliyet gösteriyor. Yatırımlarının tamamını öz kaynaklarla gerçekleştiren Kahya Rejenere Kauçuk’un, tesislerinde hammadde olarak üretimi gerçekleştirilen rejenere kauçuk ve lastik tozu-sbr granül ürünü, oto paspas, halı saha, her türlü conta, hortum, fitil, ayakkabı tabanları, dolgu tekerleri, yer döşemeleri, halı saha altları, lastik takozlar, konveyör bant, oto yedek parça, bisiklet ve motorsiklet lastikleri gibi alanlarda kullanılıyor.”

HABERE YORUM YAP

HABERE YAPILAN YORUMLAR