• info@kaucuk.org
  • 0 312 394 4 434

HABER DETAYI

10 Ekim 2015 13:45

Çocuk Parklarında Kauçuk Zemin mi Kum mu

Çocuk Parklarında Kauçuk Zemin mi Kum mu

Parklarda Kauçuk Zemin mi Kum mu

   Çoçuk oyun parklarında kullanılan kauçuk zeminlerin yaydığı koku ve ısı gerekçesiyle harekete geçen Büyükçekmece Belediyesi ilçe genelindeki tüm parkların kauçuk zeminlerinin sökülmesine yerine ise kum serilmesine karar verildi.

kauçuk mu kum mu

   Son yıllarda çocuk parklarının zemininde kum görmek bir mucize oldu. Çünkü şehir ya da mekân fark etmeksizin yapılan bütün çocuk parkları kauçuk zeminle kaplanıyor. Çocukların kum yutma ihtimalini ortadan kaldıran bu zemin uygulaması da ebeveynler tarafında çok olumlu karşılanıyor. Ancak Büyükçekmece Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürlüğü tarafından yapılan araştırma akıllarda soru işareti oluşturdu. Belediye yetkilileri kauçuk zeminin yaydığı koku ve ısının çocukları rahatsız ettiği, vücutta ısı ve elektriklenmeye sebep olduğu yönündeki tespitlerini açıkladı

‘ÖZGÜR HİSSEDERLER’

   Büyükçekmece Belediyeside bunun üzerine ilçe genelindeki parkların kauçuk zeminlerinin sökülmesine ve yerine çocukların oynamaktan daha büyük keyif aldığı kum serilmesine karar verdi. Kumda oynamanın çocukların fiziksel ve ruhsal gelişmeleri açısından daha yararlı olduğunun altını çizen Belediye Başkanı Dr. Hasan Akgün; “Uzmanlar, kumda oynayan çocukların kendilerini çok daha iyi ifade edebildiklerini ve yaratıcılıklarını daha fazla kullanabildiklerini söylüyorlar.

   Kum zeminli parkta çocuklar kendilerini daha özgür hissedecek” ifadesini kullandı.

‘RİSKİ SIFIRLAMAK ZOR’

   İTÜ Çevre Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. İlhan Talınlı’nın konuyla ilgili görüşü ise şöyle: “Kum zemin kesinlikle daha sağlıklı. Ancak parklara döşenen zeminin emmeden, yemeden ya da deriden geçmeden vücuda zarar vermesi mümkün değil. Kauçuk zeminin belli bir standardı var. Elektriklenme yapabilir ancak bu bir sağlık riski değildi. Mekanik bir olaydır. Kum zeminde de çeşitli yaralanmalar, kumun ağıza kaçması gibi durumlar söz konusu olabilir. Riskleri sıfırlayamazsınız.”

HABERE YORUM YAP

HABERE YAPILAN YORUMLAR