• info@kaucuk.org
  • 0 312 394 4 434
TAKİBE AL FAVORİLERE EKLE
2,317 ZİYARETÇİ
  • YETKİLİ KİŞİ: Belirtilmemiş
  • ADRES: Belirtilmemiş
  • TELEFON: Belirtilmemiş
  • SOSYAL MEDYA:

FİRMA HAKKINDA

Goodyear’un başarı öyküsü, üç tekerlek üzerinde başlamıştır.

   1888 yılında, Goodyear’un kurucusu John Boyd Goodyear, küçük oğlunun yekpare kauçuk lastikli üç tekerlekli bisikletini kaldırım taşları üzerinde sürüşünü izliyordu. Küçük çocuğun hızlı gidemediğini ve fazla rahat görünmediğini fark etti.

   Goodyear, oğluna daha rahat bir sürüş ve daha iyi bir yol tutuşu sağlama çabası içinde üç tekerlekli bisikleti aldı, tekerleklerini ince kauçuk tabakalar ile sardı, bunları birbirine zamkladı ve bir top pompası ile şişirdi. Bu şekilde tarihteki ilk hava tamponlama sistemini geliştirmiş oldu ve ilk pnömatik lastiğin temellerini attı.

   Goodyear’un icadı bir yıldan daha kısa bir süre içinde iki tekerlek üzerinde yarış sahnesindeki yerini aldı. Pnömatik lastiklerin sağladığı avantajlar sayesinde çok az tanınan bir sürücünün bir bisiklet yarışı serisinde güçlü rakiplerini yenmesini sağladı ve böylece motorsporları Goodyear mirasının bir özelliği oldu.

   Goodyear bu fikri için derhal bir patent aldı ve bu icadını bir ticari girişime dönüştürmek için çalışmalara başlayarak kısa bir süre içinde Goodyear Pneaumatic Tire Co. Ltd isimli şirketi kurdu. Goodyear 1890 yılında ilk lastik tesisini Dublin, İrlanda’da ve üç yıl sonra ilk lastik fabrikasını Kıta Avrupası’nda Hanau, Almanya’da açtı.

   1895 yılına kadar Goodyear lastikleri ayrıca Fransa ve Kanada’da satılmaya ve Avustralya ve ABD’de üretilmeye başlandı. İşletme 1898 yılına kadar Dublin’deki üssüne sığamayacak kadar büyüdü ve üretim ilk olarak Coventry, İngiltere’ye ve 1902 yılında daha sonra dünyada Fort Goodyear olarak bilinecek olan Birmingham, İngiltere’deki 400 dönümlük bir alana transfer edildi. Goodyear 1910 yılında bayrağını Malaya’ya dikerek 50.000 dönümlük bir kauçuk ekim alanı tesis etti. 1913 yılında ilk Japon lastik fabrikası kapılarını Kobe’de açtı.

   Goodyear yirmi yıl içinde yekpare lastikleri eski moda hale getirdi ve bir öncü şirketten ilk küresel çokuluslu şirkete dönüştü. Ürünlerini dünya genelinde üretti ve dünya genelinde sattı.

   Başarılı bir çokuluslu kuruluş olabilmek için şirketin araştırma/geliştirme ve iş dünyasında öncü olmaya devam etmek zorunda olduğunun kavranması ile kurucu babasının girişimci ruhu şirketin dünya görüşü haline geldi. Goodyear’un amacı, araçların performansını ve sürücülerin sürüş deneyimini geliştirmek üzere sürekli olarak daha iyi ürünler sunmak olmuştur ve bu amacını halen devam ettirmektedir.

Bir önceki yazımız olan Başarının Sırları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

FİRMA HAKKINDA YORUM YAP

FİRMA HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR