• info@kaucuk.org
  • 0 312 394 4 434
TAKİBE AL FAVORİLERE EKLE
1,768 ZİYARETÇİ
  • YETKİLİ KİŞİ: Belirtilmemiş
  • ADRES: Belirtilmemiş
  • TELEFON: Belirtilmemiş
  • SOSYAL MEDYA:

FİRMA HAKKINDA

   Dünya ambalaj sanayi pazarı 439 milyar dolar civarındadır. Dünya ambalaj sanayii pazarının 2014 yılına kadar yüzde 3,5 oranında büyüyeceği tahmin edilmektedir. Pazarın yüzde 36’sını kâğıt karton ambalajlar, yüzde 34’ünü plastik ambalajlar, yüzde 17 metal ambalajlar, yüzde 10 cam ambalajlar oluşturmaktadır.

   Ambalaj sanayi ürünleri bir çok sektöre hizmet vermektedir. Ambalaj sektörünün hizmet verdiği sektörlerin başında, dünyada en çok talep ve arz gören gıda ve içecek sektörleri gelmektedir. Dünya ambalaj sanayi üretiminin yüzde 56’sı bu sektörler tarafından kullanılmaktadır.

   Bölgesel olarak dünya ambalaj sanayi ticaretine bakıldığında yüzde 30’u Avrupa ülkeleri, yüzde 28’i Kuzey Amerika ülkeleri, yüzde 27’si Asya ülkeleri, yüzde 7’si Latin Amerika ülkeleri, yüzde 8’i ise diğer ülkelerdir.

   Dünya ticaretinin yüzde 50’sini plastik ambalajlar oluşturmaktadır. Kâğıt karton ambalaj ticareti yapılan ikinci önemli ambalaj grubudur. Toplam dünya ambalaj ticareti içinde yüzde 35’lik paya sahiptir. Sırasıyla ihraç edilen diğer ambalaj ürün grupları? metal, cam ve ahşap ambalajlardır. Dünyanın en büyük ambalaj ihracatçı ve ithalatçı ülkeleri AB ülkeleri, ABD ve Japonya’dır. Son yıllarda söz konusu ülkeler arasında Çin’de yer almaya başlamıştır.

Bir önceki yazımız olan Ambalaj Çeşitleri Nelerdir başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

FİRMA HAKKINDA YORUM YAP

FİRMA HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR