• info@kaucuk.org
  • 0 312 394 4 434

24 Yaşında Patron Oldu – Yemek Sepeti

TAKİBE AL FAVORİLERE EKLE
1,759 ZİYARETÇİ
  • YETKİLİ KİŞİ: Belirtilmemiş
  • ADRES: Belirtilmemiş
  • TELEFON: Belirtilmemiş
  • SOSYAL MEDYA:

FİRMA HAKKINDA

24 yaşında patron oldu Yemek Sepetini kurdu.

  yemek sepeti Türkiye’nin en büyük internet şirketi Yemek Sepeti, dün 589 milyon dolara Delivery Hero’ya satıldı. Ahmet Can’ın konuya ilişkin yazısı şöyle;

   Her şey 15 yıl önce Boğaziçi Üniversitesi’nden mezun olan bir bilgisayar mühendisinin San Francisco’ya gitmesiyle başladı. San Francisco Üniversitesi’ne işletme masterı (MBA) için giden Türk mühendis, değişik ülke mutfaklarını tadıp sipariş yöntemlerini inceledi.

   Tüm bu incelemelerden sonra aklına bir girişim fikri geldi. 2001 yılında Türkiye’ye dönüp hayata geçirdiği bu fikir yıldan yıla büyür gelişir. Ve dün itibariyle tam 589 milyon dolara satılır. Fikir internet üzerinden yemek siparişi verilmesini sağlayan Yemeksepeti’dir, fikir babası da Nevzat Aydın.

   ABD’de silikon vadisinde gözlemde bulunurken yemek siparişlerinin hangi kanallardan verildiğini inceleyen Aydın Türkiye’ye döndüğünde bu alanda ciddi boşluk olduğunu görür. 24 yaşında ortağı Melih Ödemiş ile yemeksepeti.com’u kurup kendi işinin patronu olur. Sermayeleri ise 150 bin dolardır. Fikir güzeldir ancak hemen paraya dönmez. Birkaç yıl işlerin büyümesi ve Türkiye’de internetin yaygınlaşması için sabırla bekleyen Aydın ve Ödemiş, ardından hızlı bir büyüme sağlar.

   Yemek Sepeti bir anda 650 restoran, 70 bin üye kullanıcı, 5 milyon dolar ciro gibi rakamlara ulaşır. Yemeksepeti Türkiye’nin de ilk ve en başarılı girişim hikayesi olarak yabancı fonların da dikkatini çekmeye başlar. İlk olarak ABD’li fon General Atlantic’ten 44 milyon dolar yatırım alan Yemeksepeti’nin bugünkü değerine ulaşacağının ilk habercisidir bu yatırım.

   Almanya merkezli Delivery Hero tarafından 589 milyon dolar yani 1.6 milyar liraya alınan Yemeksepeti, artık Türkiye’den milyar dolarlık girişim çıkabileceğinin de ispatı. Yemeksepeti, son yıllarda satın aldığı şirketlerle ve hizmet verdiği ülkelerle de dikkat çekti. Türkiye ile birlikte 8 ülkede hizmet veren şirket, Foodonclick markasıyla Birleşik Arap Emirlikleri, Katar, Umman, Lübnan, Ürdün, Suudi Arabistan ve Yunanistan’da faaliyette.

   Yemek Sepeti CEO’su Nevzat Aydın, hem Yemeksepeti’ndeki görevine devam edecek hem de Delivery Hero’nun yönetiminde yer alacak. Yemeksepeti’ni 2001’de 4 kişiyle kurduklarını hatırlatan Aydın, bugün 400 kişilik ekiple 7 gün 24 saat, milyonlara hizmet verdiklerini kaydetti. Aydın, “15 yıllık geçmişimizde yerli ve global birçok farklı yatırımcı tarafından teklifler aldık, fakat hep doğru zamanı ve partneri bekledik.

   Global hedefleri, iş yapış tarzı ve kurumsal kültürü bizimle bu denli örtüşen bir iş ortağı ile yolumuza devam edecek olmak bizi çok heyecanlandırıyor. Şimdi 15 senelik deneyim, teknik bilgi ve bize has inovatif iş yaklaşımımızı, daha geniş coğrafyalara yayma zamanı” dedi.

Bir önceki yazımız olan Pazarlama Teknikleri başlıklı makalemizde pazarlama, pazarlama nedir ve pazarlama stratejileri hakkında bilgiler verilmektedir.

FİRMA HAKKINDA YORUM YAP

FİRMA HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR